Sağlık Bakanı Mecliste Tuza Savaş Açtı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Meclis lokantasında masaları tek tek gezdi, tuzlukları topladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tuza karşı savaş aştı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Meclis lokantasında masaları tek tek gezdi, tuzlukları topladı.

FAZLA TUZ TÜKETMEYİN

Türkiye Büyük Millet Meclisi tuz kullanılmasını azaltmak için seferberlik başlattı. İşe önce Meclis lokantasından başlandı. Masalar tek tek gezildi, tuzluklar toplandı. Tuzlukların yerine fazla tuz tüketiminin zararları anlatan broşürlerle koyuldu.

ESPRİ KONUSU OLDU

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Biz zaten dondurma yiyorduk Tuz atmadık yani haberiniz olsun ama bir atasözü var sofraların tadı tuzu kalmadı diye ama bundan sonra değiştireceğiz bunu galiba tuzu kalmadı diyeceğiz. dedi.

Türkiyenin tuz tüketimi ortalamanın hayli üzerinde. Sağlık Bakanı da bu konuya dikkat çekti.

Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü günde 5 gram tuz tüketmeyi öneriyor. Biz ortalamada günde 20 gram tuz tüketiyoruz. Bunu dörtte bire indirmemiz lazım. dedi.

BAKAN AKDAĞ SOFRASINDAKİ TUZLUĞU ÇOKTAN KALDIRMIŞ

Akdağ, Mesela ben kendi soframdan tuzluğu tamamen kaldırdım. Bizim evimizde de tuzluk artık kullanılmaz hale geldi. dedi.

VEKİLLER DESTEK VERDİ

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Köksal, Yemeğe tadına bakmadan tuz atan ender ülkelerden biriyiz. Böyle bir alışkanlığımız var zaten. O bakımdan bu bence ilk görünüşte küçük bir şey gibi gözüküyor ama fonksiyonu veya yansıması itibariyle önemli bir çalışma bütün arkadaşları yürekten kutluyorum dedi.

FAZLA TUZ TÜKETMEYİN ÇAĞRISI YAPTI

Recep Akdağ, Zaten bizim kendi mutfağımızda, kültürümüzde birçok yiyeceğimizde tuz bolca kullanılıyor. Bütün vatandaşlarımıza ülkenin sağlık bakanı olarak benim bir çağrım var. Sofralarınızdan tuzluklarınızı kaldırın. dedi.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir