WhatsApp

Sohbet uygulamalarında ilginç açık WhatsApp daha az etkileniyor

Sohbet uygulamalarında ilginç açık: WhatsApp daha az etkileniyor Bugün en çok kullanılan uygulamalar iletişim sınıfında yer alıyor. WhatsApp açık ara liderken Telegram, Signal, Threema, Messenger, Bip gibi pek çok uygulama hayatımızda yer alıyor. Ne var ki bu uygulamalar güvenli değil. Hatta çok güvenli olduğunu belirten Signal bile.

Sohbet uygulamalarına dikkat
Araştırmacılar sohbet uygulamalarında kişinin lokasyonunu yüzde 80 doğruluk oranında tespit edecek bir açık keşfetti. Bu açık mesajın kişiye ulaştığı zamanı kayıt altına alarak bir algoritma oluşturulmasına ve lokasyonun tespitine sebep oluyor.

Gönderilen mesajın kişiye ulaşması internet ağları ve uygulama sunucuları arasında özel karakteristikler gerektiriyor. Bu sinyal yollarını algoritmaların analiz ederek lokasyonu bulması da açık sayesinde oluyor. Algoritma defalarca mesaj göndererek lokasyonu tespit ediyor. Bunun için kişinin karşıdakini tanıyor ve mesajlaşıyor olması gerekli.

Araştırma WhatsApp, Signal, Threema uygulamalarında yürütülmüş. WhatsApp 2 milyar kullanıcıya sahipken Signal 40 milyon, Threema ise 10 milyon kullanıcıya sahip. Açığın ise Signal’de yüzde 82, Threema’da yüzde 80, WhatsApp’ta ise yüzde 74 doğruluk oranına ulaştığı belirlenmiş. Açık sunucu taraflı olduğu için şimdilik nasıl bir tedbir alınacak bilinmiyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir