Sony, yapay zeka tarafından bestelenen ilk şarkıyı yayınladı

Her geçen gün öğrenme kapasiteleri arttırılan ve buna bağlı farklı yeteneklere kavuşan yapay zeka bu kez müzik dünyasına adım attı. Sony, yapay zeka tarafından bestelenen ilk parçaları yayınladı.

Sony Computer Science Laboratories (CSL) ekibi tarafından üzerinde uzun mesailer harcanarak geliştirilen yapay zeka, müzik endüstrisinde adeta yeni bir dönemin kapılarını aralamaya hazırlanıyor. Flow Machines adı verilen, binlerce şarkıyı tarayarak müziğin yapısını, ritmini, türlerini ve etkileşim tekniklerini öğrenen bir sistem tarafından hazırlanan parçalar bu alanda bir ilki temsil ediyor.

Progresif rock türündeki Daddy’s Car parçası genel yapı itibariyle akıllara müzik dünyasının efsane ismi Beatles’ı getiriyor. Bu benzerliğin sebebi olarak Flow Machines’in henüz insan yardımına ihtiyaç duyması gösteriliyor. Zira gerçek müzisyenler öğrenme sistemi üzerinde bir tarz belirledikten sonra harmoni ve melodiye karar veriyorlar. Ardından aranjmanın bir kısmı insan tarafından yapılıyor ve makinenin kendi kendine çözümlemesi bekleniyor.

Aynı işleyişle oluşturulan, Mr. Shadow adını taşıyan -balad türüne yakın yorumlanan- ikinci şarkıda ise benzer şekilde Flow Machines’in Amerikalı jazz sanatçılarından esinlenmesiyle ortaya çıkıyor. Her ne kadar şimdilik insan yardımına ihtiyaç duysalar da yapay zekadaki bu hızlı gelişim süreci, makinelerin gelecekti pozisyonları ve yetenekleri hakkında ipuçları vermeye yetiyor.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir