TEOG lise tercihleri nasıl yapılır E-Okul tercih robotu

Lise tercih işlemleri başladı. TEOG YEP puanlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin heyecanla beklediği tercih dönemi de 14 Temmuz itibari ile başladı. TEOG tercihleri e-okul sistemi üzerinden gerçekleşecek. Peki TEOG lise tercihleri nasıl yapılır?

TEOG Lise tercih işlemleri bugün itibariyle başladı. Bir yılı aşkın süredir hayal ettikleri Liseye girebilmek için çalışan binlerce öğrenci için artık tercih süreci başladı. Geçtiğimiz haftalarda TEOG sonuçlarının açıklanması ile birlikte adaylar Lise tercih işlemlerinin ne zaman başlayacağı sorusuna yanıt aramaya başlamıştı.Liselere tercih süreci bugün başladı.

TEOG LİSE TERCİH İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

TEOG sistemi kapsamında, liseler için 24 Temmuza kadar tercih yapılabilecek

Milli eğitim Bakanlığınca (MEB) yürütülen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında liseler için tercih süreci başladı. TEOG yerleştirmeye esas puanlarına göre liselere tercih işlemleri bugünden itibaren 24 Temmuza saat 17.00ye kadar e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecek.

Öğrenciler 25 okul tercih edebilecek ve bu tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatacak. Bu onaydan sonra tercih değişikliği yapılamayacak.

Öğrenciler, tercih ve yerleştirme işlemleri için illerde oluşturulan rehberlik komisyonlarına müracaat ederek gerekli bilgiyi alabilecek.

TEOG Yerleştirme sonuçları 11 Ağustosta

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan okulların önceden belirlenmiş kontenjanlarına, ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ve puan üstünlüğüne dayalı olarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda merkezi yerleştirme yapılacak.

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 11 Ağustosta yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar www. MEB.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecek. Sonuçlar, T.C. kimlik numarası ve doğum tarihiyle sorgulanabilecek, ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017de gerçekleştirilecek.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir