Türkiye nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü açıldı

Genelkurmay Başkanı Akarın katıldığı açılış renkli görüntülere sahne oldu, Somali askerleri Türkçe şarkı söyledi. Afrika ülkelerinden 10 bin askerin eğitimi için üsse 200 Türk askeri konuşlandırılacak.

Türkiyenin yurt dışındaki en büyük askeri üssü Somalinin başkenti Mogadişuda açıldı. Törende, Somali askerleri Türkçe yazdıkları şarkıyı seslendirdi.

Somali merkezli Dhacdo.com haber sitesi, askeri üssün Somali Başbakanı HASAN Ali Hayri ve Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldığını yazdı.

TRT World, Somali ordusundan ve diğer Afrika ülkelerinden 10 bin askerin eğitimi için üsse 200 Türk askerinin konuşlandırılacağını aktarıyor.

Hint Okyanusu kıyısında bulunan askeri üssün, tek seferde bin 500den fazla askeri eğitme kapasitesinde olduğu belirtiliyor.

Eğitimin amacı, El Kaide bağlantılı İslamcı Eş Şebab örgütüne karşı mücadele veren Somali ordusuna destek vermek.

Açılış, Eş Şebab örgütünün bir askeri üste 17 kişiyi öldürdüğünü açıklamasının ertesinde gerçekleşti. Cuma günü saldırıya uğrayan Barire üssü başkent Mogadişunun 50 kilometre güneybatısında bulunuyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar açılışa katılmak için Cuma günü Mogadişuya varmıştı. Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki heyeti, Aden Adde Uluslararası Havalimanında, Somali Genelkurmay Başkanı Ahmed Jimale Gedi, Türkiyenin Somali Büyükelçisi Olgan Baker ve diğer hükümet yetkilileri karşıladı.

Somalinin Hiiraan haber portalına göre, Orgeneral Hulusi Akarın ziyareti nedeniyle kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kentin ana caddelerine askerler konuşlandırılırken, bazı caddeler de sivil araçlara kapatıldı.

Türkiyenin askeri üssün inşaası için 50 milyon dolar harcadığı belirtiliyor.

Ülkede Afrika Birliği ve diğer ülkelerden 20 bin asker, Eş Şebaba karşı savaşıyor.

Add your comment

Your email address will not be published.