Valla Kanyonunda 6 Dağcıya Ulaşıldı

Kastamonunun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonunda mahsur kalanlar kurtarıldı. Gruptan bir kişi de hayatını kaybetti.

Kastamonunun Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı Köyündeki Valla Kanyonunda 6 kişi mahsur kaldı. Yerleri belirlenen grup yoğun ekiplerin operasyonu sonucunda kurtarıldı. Ancak kötü hava koşulları nedeniyle ulaşılamayan grupta bir kişi de hayatını kaybetti.

HELİKOPTERDEN ERZAK ATILDI

Şiddetli yağmur ve gece olması nedeniyle ulaşılamayan kişilere helikopterden erzak atıldı. Kanyonda kaybolduktan sonra Kastamonu 112 Acil Servisini arayan 6 kişilik gruba ulaşmak için ilçede kriz masası oluşturuldu.

Kastamonu Vali Yardımcısı Atilla Kantay başkanlığındaki kriz masası ekipleri, yaptıkları çalışmalar sonucunda kayıp 6 kişinin yerini belirledi.

Bu kişilerin kurtarılması için helikopterle olay yerine giden kurtarma ekipleri şiddetli yağmur ve karanlık nedeniyle kazazedelere ulaşamayarak geri döndü. Helikopter daha sonra tekrar havalanarak bu kişilerin bulunduğu yere çeşitli yaşam malzemesi attı.

İlçede bekleyen kurtarma ekipleri hava şartlarının düzelmesinin ardından tekrar mahsur kalan kişileri kurtarmak için operasyon başlattı. Yetkililer kayıp kişilerin 112 Acil servisine, İstanbuldan geldiklerini, 2si kadın 6 kişi olduklarını, içlerinden birinin hayatını kaybettiği yönünde bilgi verdiklerini ifade etti.

İlçedeki kötü hava şartları araştırma ekiplerinin çalışmalarını güçleştirirken, şiddetli yağmur nedeniyle ekipler bir süre kanyonun içerilerine doğru ilerleyemedi.

12 kilometrelik kanyon

Kastamonunun Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı Köyü sınırları içinde bulunan Valla Kanyonu, Devrekani Çayı ile Kanlıçayın birleştiği bölgeden başlayıp, Cide ilçesi istikametinde 12 kilometre uzunluğunda devam eden ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer. Girişi son derece zor olan kanyonun, yan duvar kayalarının yüksekliği yer yer 800-1200 metreye ulaşıyor.

Sarp kayalıklarında kartal, akbaba, atmaca, doğan gibi tüm yabani hayvanları barındırıyor. Doğal tuzaklar ve tehlikelerle dolu kanyonun teçhizatsız ve rehbersiz geçilmesi mümkün değil.

Doğaseverlerin ziyaret yeri olarak bilinen Valla Kanyonu, 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden gelen 4 öğrencinin burada kaybolup, 14 gün sonra Cide ilçesinden çıkmaları ve burasını Vahşi Cennet olarak tanımlamaları ile basında yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi