Video oyunlarında yer alan ünlü Hollywood yıldızları

Video oyunlarında yer alan ünlü Hollywood yıldızları Oyun yapımcıları tarafından başrol olarak değerlendirilen ve yapımların tanıtımında rol alan Hollywood yıldızlarına göz atıyoruz.

2000’li yılların başlarına kadar, oyun dünyası birbirinden başarısız Hollywood uyarlaması video oyunlarla dolup taşmış vaziyetteydi. Popüler yapımların kitlesinden pay kapmak isteyen oyun yapımcıları, isim haklarını satın alarak belirli bir kaliteyi aşamayan oyunları piyasaya sürmeye uzun süre devam ettiler.

Ancak 2010’lu yıllara geçiş sürecinde, video oyun sektöründeki inanılmaz patlama, ibrenin tam tersine dönmesine sebep oldu. Günümüzde dünya eğlence sektörünün açık ara en büyük endüstrisi olan oyun sektörü, bu kez Hollywood oyuncularını yapımlarında kullanmaya ve yapımlarını bu şekilde duyurmayı tercih etmeye başladı. Bu yazımızda sizlerle, son yıllarda Hollywood yıldızlarının yer aldığı birkaç oyuna göz atacağız.

Death Stranding – Norman Reedus

Hideo Kojima‘nın KONAMI’den ayrıldıktan sonraki ilk denemesi olan Death Stranding, E3 2016’da duyurulmuştu. Tanıtım videosunun sonunda Norman Reedus’u gören izleyicilerden büyük bir alkış tufanı kopmuş ve oyun daha bir merakla beklenir olmuştu. Daha sonra, oyuncu kadrosuna Rogue One ve Doctor Strange‘den tanıdığımız Mad Mikkelsen‘i de katan oyun 2019 yılında piyasaya çıktı ve oldukça olumlu yorumlar aldı.

Cyberpunk 2077 – Keanu Reeves

The Witcher serisinin de yapımcısı olan CD Projekt RED tarafından geliştirilen Cyberpunk 2077, yaklaşık 8 sene süren geliştirme sürecinin ardından geçtiğimiz yıl piyasaya sürülmüştü. Oyunu adeta oynanmaz kılan hatalarını yeni yeni toplayabilen Cyberpunk 2077‘nin belki de en çok akılda kalan yanı, Johnny Silverhand karakterine hayat veren Keenu Reeves oldu. Özellikle E3 2019’da kendisinin sahneye daldığı saniyeler, oyun dünyasının hiçbir zaman unutulmayacak olan anlarından biri olarak kalacak.

Far Cry 6 – Giancarlo Esposito

Far Cry serisi son yıllarda fazlasıyla kendini tekrar etmekle eleştirilse de halen belirli bir kemik kitlesine sahip. 7 Ekim 2021 tarihinde PS4, PS5, Xbox Series X/S ve PC için piyasaya çıkacak olan Far Cry 6’da, Giancarlo Esposito, oyunun baş kötüsü Anton Castillo‘yu canlandıracak. Breaking Bad’deki Gus Fring rolünden de hatırlayacağımız üzere, kendisinin kötü karakteri oynamak konusunda herhangi bir sorun yaşayacağı pek düşünülmüyor.

Until Dawn – Peter Stormare

PS4 için özel olarak geliştirilen ve yapım aşaması tam dört yıl süren Until Dawn, hikayeyi kendi seçimlerimizle yönlendirdiğimiz ve ana karakterlerin tamamının daha oyunun sonuna dahi gelmeden ölebileceği oldukça ilginç bir yapımdı. Oyunda görebileceğiniz bütün karakterler ünlü oyuncular tarafından canlandırılmıştı. Buna karşın, içlerindeki en parlak performans, psikiyatrist Dr. Hill rolüyle izlediğimiz Peter Stormare‘e aitti.

Riddick: Escape from Butcher Bay – Vin Diesel

Film serisinin de başrolünde oynayan Vin Diesel‘in oyunda yer almasından daha doğal ne olabilir diye düşünülebilir. Ancak kendisine burada yer vermemizin yegane sebebi, Vin Diesel’in oyunun aynı zamanda yapımcısı ve senaristlerinden biri olması. Tam bir video oyun tutkunu olan Amerikalı oyuncu, yapımın geliştirme aşamasındaki neredeyse her detayla birebir ilgilenmiş. 2004 yılında piyasaya çıkan FPS türündeki yapım, zamanının ötesinde bir oynanışa ve grafik kalitesine sahipti.

Beyond: Two Souls – Ellen Page ve Willem Dafoe

Listemizin son sırasında Quantic Dream’in başarılı yapımlarından Beyond: Two Souls yer alıyor. 2005 yılında çıkan Fahrenheit sonrası bütün oyunlarında gerçek aktörlerle çalışan Quantic Dream, Beyond: Two Souls’ta oldukça yetenekli oyunculara yer verdi. Hollywood’un en ünlü isimlerinden Willem Dafoe‘nun Dr. Nathan Dawkins‘i canlandırdığı yapımda, oyunun ana karakteri olan Jodie Holmes‘a ise Ellen Page hayat verdi.

Siz de oyunlarda rol alan ve aklınızda yer etmiş Hollywood karakterlerini yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir