Virüsleri öldürsün diye kullanılan gargaraların verdiği zararlar

Virüsleri öldürsün diye kullanılan gargaraların verdiği zararlar Koronavirüsü yok eder düşüncesiyle pek çok kişi tarafından kullanılan ağız gargaralarıyla ilgili Diş Hekimi Sevgi Fıratlıoğlu’ndan çok önemli uyarılar geldi. Fıratoğlu, “Gargara olarak kullanılan sirke ve karbonatlar, ağız içinde tahribat yapar. Koronavirüsten kaçarak diğer hastalıklara davetiye çıkartmayın” dedi. İşte ağız gargaralarıyla ilgili bilinmesi gerekenler.

Kötü ağız hijyeni ve enfeksiyonların üst solunum yolunu etkilediğini kaydeden Diş Hekimi Sevgi Fıratlıoğlu, “Koronavirüs solunum yollarıyla bulaştığı için kötü ağız hijyeni koronavirüs döneminde çok önemli.
2
Aksatılmış tedaviler ileride ve özellikle koronavirüs geçirildiğinde hastanın vücut direncini daha da düşürecektir” dedi.
3
Alkol bazlı gargaralar koronavirüsü önlemez

Kullanılan ağız gargaralarının içeriğinde alkol olduğunu ancak koronavirüsü yok etmek için yüzde 60 ila 80 oranında alkol gerektiğini söyleyen Dt. Fıratlıoğlu, “Bu kadar yüksek bir alkolle ağız hijyenini sağlamaya çalışırsanız ağzınızı tahrip edersiniz.
4
O yüzden alkol bazlı gargaraların koronavirüsü önleme açısından bir görevi yok.
5
Sirke ve diğer malzemelerin kontrolsüz kullanılması ağzın genel sağlığı açısından tehlike oluşturabilir. Diş hekiminize başvurarak bu ürünleri kullanmak en doğrusudur” diye konuştu.
6
Ağızda yara ve renk değişikliği yapıyorlar
Koronavirüs döneminde birçok hastanın ağzında yara ve renk değişikliğiyle karşılaştığını dile getiren Dr. Fıratlıoğlu, “Hastalara sorduğumuzda sirkeli ve karbonatlı suyla gargara yaptıklarını söylüyorlar.
7
Aslında bu yöntemler birçok hastalığa sebep oluyor. Koronavirüsten kaçayım derken diğer hastalıklara yakalanabilirsiniz.
8
Özellikle pandemi sürecinde ağız hijyeninin çok iyi olması gerekiyor ki bu dönemi kolaylıkla atlatalım” dedi.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir