Aşk Nedir?

Aşk nedir, Sizce Aşk Nedir, Sevgi nedir, Aşkın Tanımı, Aşk nedir
Aşk cesaret ister, kocaman bir yürek ister.
Aşk hayata karşı işlenilen en doğru suç ortaklığıdır,
Aşk hayatıntekdüzeliğine, bütün sıradanlığına en soylu başkaldırıdır. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakışmaz.
Ve elbetteAşkı suçlamak, yargılamak, karalamak
inkar etmek de asla yakışık olmaz


Niçin aşk?Nedir bu aşk denilen şey, elle tutulmaz gözle görülmez bir şeyse nedir bu yaşanan somut acılar,güzellikler? Tek başına aşkı tanımlamak herşeyden soyutlamak mümkün mü? Hayır ! Aşk bugünlerde bazılarına göre plastikten bile yeniden yapıldı.Dünyada yaşanan suniliğe doğru gidiş aşkın etrafını sardı.
Nedir şu aşk…? Aşk hayatın bize hazırladığı en güzel sürprizdir, bu yüzden de kalpleri ne zaman ele geçireceği hiç belli değildir. Daha ne olduğunu bile anlayamadan onun hükümdarlığına giriverirsiniz. Aşk; en yalın biçimde anlatılan tek kavramdır o, adı kendisidir zaten. Onu anlatmak için sonu gelmez cümleler kurmanıza gerek yoktur, “Aşık oldum” dediğiniz an akan sular durur, küçücük çocuk bile sizi rahatlıkla anlayabilir, çünkü aşkın dili tektir.
Aşkın zamanını biz ayarlayabilseydik eğer ve kime neden aşık olduğumuzu anlayabilseydik,aşkın sırrını da çözerdik herhalde. Ama o zaman da aşkın insanı alıp götüren büyüsü tamamen kaybolurdu.
Aşk hayata karşı işlenen en güzel ve en doğru suç ortakIığıdır, aşk hayatın bütün tekdüzeliğine, bütün sıradanIığına en soylu başkaldırıdır. Ondan korkup kaçmak hiç kimseye yakışmaz. Ve elbette yasanılan aşkı suçlamak ,yargılamak, karalamak, inkar etmek de aşka yakışık kalmaz. Bu önce haksızlık, kendinize saygısızlık olur. İnsan sonuna kadar savunmalı aşkını, karşılık görmesede, acı çekeceğini hissetsede, yarın terkedileceğini bilsede, ailesini karşısına alacağını bilsede taviz vermemeli aşkından, “Seni Seviyorum” diyebilmeli göğsünü gere gere. Aşk iste o zaman aşktır. Ve bunun dogrusu yanlışı yoktur, zaten aşkın kendisi doğrudur, kime karşı duyuluyorsa bu aşk, doğru insanda işte odur.
Aşkın zamanı yoktur, hep hazırlıksız yakalar insanı. Evli olmanız, sevgilinizin olması, bir ayrılığın taze yaralarını kurutmaya calışmanız,bağlılıktan korkmanız, ailenizden çekinmeniz, hatta sevilenin hapse girmesi bile onun hiç mi hiç umrunda değildir. İşte aşk bütün bunlara tek başınıza karşı gelebilme yurekliliğidir, belkide yeni hayata geçebilme yolu…
Aşkın ne zaman gelebileceği belli olmadığı gibi, ne zaman gideceği de hiç belli değildir. Fazla vakti yoktur onun, uzun süre beklemeye ve bekletilmeye tahammülü de yoktur. Bir başka göze bakmaya, bir başka tene dokunmaya başlaması o kadar da zor değildir…Aşktan değil, onun kaçmasından korkun ve doğruluğuna yanlışlığına bakmadan sonuna kadar savunun aşkınızı.
Biliyor musunuz, hayat zaten kocaman bir yalan, bu kadar sahteligin içinde gerçek ve doğru olan tek guzellik AŞK.!!. Lütfen ona haksızlık etmeyelim..

Comments

 1. İnsanı hem sevindiren hemde üzen birşeydir. genelde insanı aplaştırır ve kendinen geçirir

 2. Aşk; yaşanılan bir acı türüdür…. Aşıksan Aşkı tatmayı göze almışsan çok derin yaralar ve bunun beraberinde getirdiği acıyıda göze almışsın

 3. Usandım yeşermemiş umutsuz bahçeyi beklemekten, usandım, tarla kuşunun sesinden usandım bu yürekten kendimden usandım durup durup SENi öZLEMEKTEN aşk özlemdir…. acı cekmektir…

 4. Yalnızca çocuklar ağlar ve yalnızca Allah affeder… Eğer bir gün beni terk edersen; çocuk değilim ağlamam, Allah değilim affetmem

 5. Sevdiğimden bu yana her acıyı tattım her çileye alıştım, yalnız senin yokluğuna alışamadım.artık anlıyorum hasretten, gözyaşından başka bir şey vermemişsin bana.

 6. Bir ses beklemek senden. Soluk beklemek. Suskunluğun en acımasız olduğu zamanlardayım. Hiç bu kadar uzun susmadın sevdiğim. Hiç bu kadar uzun gitmedin bilmediğim yerlere, gözlerimi götürmeden yanında!

 7. söyleyin bana varmı aşkı tanıyan?
  varmı mecnun olup çölleri dolaşan?
  varmı hasret ateşiyle hergün yanıp tutuşan?
  varmı rüya yerine karabasanlar gören?
  yok evet yok
  her seven kendini mecnun zanneder,
  bu can leylaya kurban olsun der,
  ferhat gibi dagları delmek ister,
  kerem gibi yanmak ister.
  yanamassın kardeşim
  ne mecnun olabilirsin nede kerem
  ugraşma boş yere
  karada sandalla boşa kürek sallama
  bana aşkı tanıyan ve tanıtan bir insan arıyorum
  adresim aşıklar mezarlıgı

 8. Aşk Nedir ? Aşk ele alındığında çok farklı bir kavramdır. Normalde 3 harften oluşur. AŞK! çok kısa bir sözcük değil mi ? Ama kısa olduğu kadar acı ve mutluluk veren bir sözcüktür. Bu kadar kısa olupta söylendiği anda, okunduğu anda veya duyulduğu anda insanın dikkatini çekerek, insanın içerisinde birşeyler kıpırdatan bilen başka birşey varmı. Bu kadar kısa olupta uğruna ölünen, sizi öldüren, insanı yemekten içmekten kesen veya insanı deli eden bir sözcük var mı ? Eğer aşk kelimesi normal bir sözcük olsaydı, yaşanan gerçeklikleri anlatmasaydı bizi bu kadar ilgilendiren bir şey olur muydu ?

 9. Aşk her toplumda farklı şekillerde yaşanır. Bu farklılık ise insanların yaşadığı toplumsal, kültürel ve insanların yetişme tarzları ve değerleridi.
  Geçimş tarihte ve yakın tarihte aşk ile ilgili birçok tanım yapışmıştır. Gelecektete yapılmaya sürekli devam edecektir. Geçmiş ve günümüzde aşk ile ilgil birçok roman, öykü, türkü şarkı tarzı şeyler vardır.
  Aşk konusu sadece yazdığımız sanat dallarında ve edebiyatta yer almamaktadır. Bununla beraber felsefedede yer alan bir konudur. Bazı filozoflar aşkı bir varlık olarak ele alıp Aşk Nedir ? sorunun cevabını yanıtlamaya çalışmışlardır. Mesela Schopenhauer’in aşkım metafiziği gibi örnekler verilebilir. Ayrıca bilim adamları, psikologlar aşk konusu üzerine eserler ortaya çıkartmışlardır.

 10. Aşk bilimsel olarak, sanatsal olarak veya felsefi olarak ele alınsada, aşkı bir varlık, bir olgu olarak gören ve belirlemeye çalışan her uğraşın zemininde, bunu yapmaya çalışan insanın, kendi öznel,, deneyimleri, anlanlandırması, hayalleri; yaşamış olduğu koşullarda tercihlerini hem kendisi hemde diğer insanların gözünde gerçekleştirme çabası vardır. Aşkın bazı tanımlamaları şöyledir
  Aşk Şiddettir
  Aşk Tutkudur
  Aşk İradedir
  Aşk Uysallıktır
  Aşk Sahibine Yaltaklanmaktır
  Aşk Sadakattir.

 11. Aşk… Şöyle bir düşündüğümüzde çok basit bir konuymuş gibi geliyor değil mi? Hadi o zaman bana anlatın aşkı. Sizin gözünüzde aşk nedir, değeri nedir? İsterseniz size biraz yardımcı olayım.
  Aşk, Âdem ile Havva’nın yüreğinde başlamış serüvenine. Yerine ve zamanına göre isimler değişmiş. Ama yaşattığı duygular hep aynı kalmış. Aşk, karşımıza bazen Leyla ile Mecnun olarak, bazen Ferhat ile Şirin olarak bazen de Keremle Aslı olarak çıkıvermiş. Bu isimler sadece yüreklere ve hafızalara işlenenler. Kimbilir, bunun dışında daha niceleri vardır. Eminim her yüreğe girmiş, kıvılcımlanıp yanmış, sonra da kül olup gitmiştir.
  Peki, bu kadar çağ atlayıp günümüze gelen aşk, olduğu gibi kalabilmiş midir? Haklısınız zor bir soru oldu. Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Ama günümüzde aşkın kolayca harcandığını itiraf etmek, bunu kabul etmek zor geliyor.
  Yüzyıllar öncesinde aşk kelimesi söylendiğinde bile insanların yüreklerini titretirmiş. İnsanlar birbirlerini uzaktan uzağa sever, sevdiklerini de yıllarca beklerlermiş. Hem de yüzlerini bir kere bile görmeden. Sevgileri uğruna ölümü yavruları gibi kucaklarlarmış. Birbirlerini hiç tanımadıkları halde canlarını feda ederlermiş. Bugün bu fedakârlıkları yapanınız var mı içinizde? Umarım bu gerçek aşkı yaşayanlarınız vardır. Ama biliyorum ki bir elin parmaklarını geçmez.
  Şimdi sizin en sevdiğiniz bölüme gelelim. Bugünün aşklarına… Adına ne kadar aşk derseniz deyin, bu günün aşkları, aşka hiç yakışmıyor. Birileri aşkın adını flört yapmış. Ne anlama geliyorsa! Artık insanlar ömür boyu birlikte olmak için aşk yaşamıyor. Sözde anını yaşamak önemliymiş. Eskiden herkes

 12. Aşk nedir , düşündünüz mü hiç?
  Türk filmlerinde raslanan saf kız tebessümü mü?
  ilk okul sıralarındaki ’’seni seviyorum’’ sözcüğümü?
  aşk nedir, hiç düşündünüz mü?
  tüm kalbimle aşığım diyenlerin,paraya teslimiyeti mi?
  hayatımın sonuna kadar seninim diyenlerin,
  daha iyi birini buluncaya kadar geçirdikleri süre mi?
  aşk nedir düşündünüz mü hiç ?
  çağımız mecnunlarının, leylamı buldum bahanesi ile
  gönül eğlendirmeleri mi?
  yada leylaların heves ettiği, mecnun marka arabalar mı?
  aşk nedir düşündünüz mü?
  çöpçatanların elindeki en büyük sermaye mi?
  sanal ortamda kariyer övmeler mi?
  gazete ilanlarında, eş aramak mı?
  kendini gazeteye ilan yapmak mı?
  aşk nedir düşündünüz mü?
  ben düşündüm, bence aşk;
  karanlık odanda,özlenen sevgiliye akan göz yaşlarının
  dudaklarına süzülmesidir yada kainatı onun avucuna
  sığdıracak gücü bileğinde hissetmendir aşk.
  aşk nedir biliyormusunuz;
  sadakatin huzurunu keşfedip, sevgiliye sunulmuş kocaaaa bir insan ömrüdür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir