Bakanlık düşmeyen sıfır otomobil fiyatlarıyla ilgili inceleme başlattı

Bakanlık, düşmeyen sıfır otomobil fiyatlarıyla ilgili inceleme başlattı Ticaret Bakanlığı, ÖTVlerde matrah değişikliğine rağmen araçlarda fiyatın düşmemesine yol açan haksız ticari uygulamaların tespiti için müfettişler görevlendirildiğini duyurdu.

Geçtiğimiz ağustos ayında otomobillere uygulanan ÖTV matrahlarında düzenlemeye gidildi. Düzenlemeyle birlikte özellikle 276 bin TL ile 320 bin TL aralığında olan sıfır otomobillerin fiyatlarında düşüş yaşandı.

Bakanlığa 2 binden fazla şikayet dilekçesi geldi

Ancak söz konusu indirimlerin fiyat listeleriyle sınırlı kaldığı, bazı bayilerin ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı yönünde pek çok şikayet ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili harekete geçti ve denetleme yapmak üzere müfettişler görevlendirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

12.08.2021 tarihli 4373 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla özel tüketim vergisi matrahlarında yapılan değişiklik ile sıfır km araçların fiyatlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Ancak sıfır km araç fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2.000den fazla şikayet dilekçesi ulaşmıştır.

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya çalıştıkları gibi iddialar yer almıştır.

Yine bu şikayet başvurularında; yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.

Müfettişlerce, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili diğer mevzuat kapsamında denetimlere başlandı. Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici, distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini inceliyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir