Flash sayfalarının kaldırılması kafa karıştırdı!

Adobeun bazı web sayfalarında çıkan uyarı, Flashın tamamen öldüğü söylentilerine neden oldu!

Adobeun kurumlara yönelik web sayfalarında görünen bir uyarı, firmanın Flash Playerla ilgili web sayfalarını tedavülden kaldırmayı planladığını söylüyor. Bununla birlikte Adobedan gelen açıklamaya göre bu uyarının nedeni, bazı adobe.com sayfalarının tekrar düzenlenmesi.

Adobe yaptığı açıklamada, uyarının yakında kullanımdan kalkacak eski URLlerin yer imlerine kaydedilmiş olması nedeniyle göründüğünü söyledi. Sözkonusu sayfada Flash Playerın okul ve şirketler gibi çok kullanıcılı kurumlara lisanslanması işleri yönetiliyor. Sayfada şu uyarı yer alıyor:

Bu sayfa ve indirme bağlantıları, 29 Eylül 2016da tedavülden kalkacaktır. Adobe, Flash Playerı indirmek isteyenleri ise ayrı bir sayfaya yönlendiriyor.

Adobe ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: Kasım 2015te de belirttiğimiz gibi Adobe, Open Web standartlarını desteklemektedir ve HTML5in geleceğin web platformu olduğuna inanmaktadır. Bu açık standartların yaygınlaşması için Mozilla, Google, Microsoft, Facebook ve diğerleriyle yakın biçimde çalışıyoruz. Bu, sektör çapında bir evrimdir ve Adobe bu evrime büyük yatırımlar yapmaktadır. Flash Player konusundaysa hiçbir değişiklik olmamıştır; indirme bağlantıları tüm müşterilere sunulmaya devam edilecektir.

Google, web tarayıcısında Flashı önemsiz hale getireceğini, çok gerekmedikçe neredeyse hiç kullanmayacağını söylemişti. Firefox, Flashı otomatik olarak engellemeye başlarken Safari, sitelere sistemde Flashın yüklü olup olmadığını bile söylemiyor. Flash, Chrome gibi Microsoft Edgein de bir parçası ancak Windows 10 Anniversary Update, Flash içeriklerini güvenlik amacıyla otomatik olarak engelliyor. Dolayısıyla bu denli kınanan Flashın Adobe tarafından silindiğini duysaydık, pek şaşırmayacaktık.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir