Ana sayfa Genel Haberler Hangi Ülke ile Vizeler Kalkıyor?

Hangi Ülke ile Vizeler Kalkıyor?

0
0

Türkiye pek çok ülke ile arasındaki vizeleri kaldırdı. Yakında bir ülke ile daha vizeler kalkabilir. İşte o ülke

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayında başkent Kiev’e yaptığı ziyaret ile birlikte vizelerin kaldırılması öncelikli gündem maddesi olmuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nda iki ülkenin konsolosluk görevlileri vizelerin kaldırılmasını müzakere etmek için bir araya geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, taraflar vize rejiminin kaldırılmasını sağlayacak anlaşmanın taslağı üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi.

Başkent Kiev’de Türkiye’den bir heyet bulunduğu bilgisini veren Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç iki ülke liderlerinin de vizelerin kaldırılması konusunda iradesini ortaya koymasının sürecin başlamasında etkili olduğunu söyledi. Ukrayna veTürkiyekonsolosluk yetkililerinin anlaşma metinleri üzerinde somut çalışmaların başladığı bilgisini veren Meriç, sürecin ne zaman sona ereceğinin ise henüz belli olmadığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan ziyareti akabinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç; Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaşım Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlara Türkiye ile vizelerin kaldırılması için gerekli hazırlıkların yapılması konusunda talimat vermişti. Türkiye’nin hazır olduğu vizesiz rejim için Ukrayna makamları da hükümetler arası anlaşmayı hazırlayacak.

Öte yandan Ukrayna’nınAnkaraBüyükelçisi Sergey Korsunskiy, 2010 yılı içerisinde Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında azalma olduğunu açıklamıştı.

Cihan