Sağlık Bakanlığından yapay zekalı tanı uygulaması Neyim Var?

Sağlık Bakanlığından yapay zekalı tanı uygulaması: Neyim Var? Sağlık Bakanlığı, Neyim Var? hizmetini kullanıma sundu. Bu sistem sayesinde hastalıklara tahmini tanı konulması ve hastanın doğru polikliniğe yönlendirilmesi amaçlanıyor.

Hayat Eve Sığar uygulaması, HES kodu, e-Nabız, e-Reçete gibi dijital çözümleriyle beğeni toplayan Sağlık Bakanlığı şimdi de “Neyim Var?” platformunu kullanıma sundu. Neyim Var ile vatandaşların hastalığına ilişkin şikayetini uygulamaya girerek yapay zeka destekli sistem tarafından tahmini bir tanı konulması ve en uygun polikliniklere yönlendirilmesi sağlanıyor.

Hasta, yaşadığı sağlık sorununu girdikten sonra birkaç ek soruyu yanıtlıyor. Tüm yanıtların ardından yapay zeka tarafından e-Nabızdaki geçmiş veriler de kullanılarak bir değerlendirme yapılıyor ve tahmini tanı açıklanıyor. Kesin tanı için hastanın hangi polikliniğe gitmesi gerektiği belirtiliyor. Hastanın doğru polikliniğe randevu alması sağlanıyor.

Neyim Var uygulamasını kullanmak için e-Devlet ve e-Nabız ile giriş yapabilirsiniz. İlk girişte KVKK onayı vermeniz gerekiyor. Sonrasında sistemi kendiniz veya bir yakınınız için kullanabileceksiniz. Sağdaki insan vücudundan nerede şikayetiniz olduğunu seçmeniz veya ana hastalık kutucuğuna şikayetinizi girmeniz yeterli olacak.

Kullanıcılar hastalığının tanısı ve tedavisi için sorununu Googlea yazıp çıkan ilk sonuçları ziyaret ederek fikir almak istiyor. Googledan ulaşılan bilgiler bazen büyük sağlık problemleri yaratabiliyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, vatandaşın başka siteler yerine Neyim Varı kullanmasını ve MHRSden randevu almasını istiyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir