SMS terörü TBMM gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, Tüketicilere ‘artık yeter’ dedirten bu taciz boyutuna varan irade dışı cep telefonu mesajları konusunu Meclise taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, şirketlerin SMS terörünü TBMM gündemine taşıdı. Oran, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’e, Tüketicilere ‘artık yeter’ dedirten bu taciz boyutuna varan irade dışı SMS’lerden ne zaman kurtulacağız? Bu tür reklam mesajlarının, sadece GSM şirketleriyle abonelik işlemi sırasında özel olarak bunu istediğini belirten tüketicilere gönderilmesi sağlanamaz mı? diye sordu.

-YILDA 1 MİLYAR SMS-

Oran’ın, her iki bakana yönelttiği soru önergesinde, Türkiye’de 67 milyon GSM abonesine bir yıl içerisinde gelen SMS mesajlarının 1 milyar adedinin reklam içerikli olduğu ve bunun da yıllık 19 milyon TL’lik bir ekonomik büyüklüğe denk düştüğü belirtilmektedir dedi.

Oran’ın hazırladığı, her iki bakana da yönelttiği ve yanıtlanarak kamuoyunun aydınlatılmasını istediği soruları şöyle:

Tüketicilere ‘artık yeter’ dedirten bu taciz boyutuna varan irade dışı SMS’lerden ne zaman kurtulacağız? Bu tür reklam mesajlarının, sadece GSM şirketleriyle abonelik işlemi sırasında özel olarak bunu istediğini belirten tüketicilere gönderilmesi sağlanamaz mı? Bu yönde önleyici ve tüketicileri koruyan hükümler içeren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Yasa Tasarısı ne zaman yasalaşacak? Bu tasarının TBMM Genel Kurulu’nda öne alınması için girişimde bulundunuz mu? GSM operatörlerinin ticari şirketlere 500 bin adet SMS’i 25 bin TL karşılığında sattıkları bilgisi doğru mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi