Türkiyeye 4 Milyar Dolar Uçtu!

THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin gelirinin yüzde 80’inin yurt dışı uçuşlarından gerçekleştiğini ve geçen yıl Türkiye’ye 4 milyar dolar getirdiklerini söyledi.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Yıl başından bu yana yolcu sayısında yüzde 19 artış sağladık. Avrupa 4,6 büyürken, biz yüzde 28 büyüdük. Yani bu yıl büyümeye devam ediyoruz dedi.

Kotil, Grand Yazıcı Otelde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesinde yapılan CEOnun Yeni Ajandası adlı oturumda yaptığı konuşmada, Avrupadaki krizin devam ettiğini söyledi.

Seyahatle ekonomi arasında reel bir ilişki bulunduğunu belirten Kotil, Geçen yıl Avrupa içindeki uçuşlar yüzde 10 büyümüştü. Avrupadaki bizim de içinde bulunduğumuz hava yollarının büyümesi yüzde 8,7 idi. Ancak bu yıla geldiğimiz zaman hem Avrupa içindeki yolcu seyahati büyümesi yarı yarıya düştü, hem de Avrupa grubunun yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düştü. Bu da Avrupadaki sıkıntı gösteriyor diye konuştu.

Tabii sıkıntılar bazen fırsatlar da içerir diyen Kotil, şöyle devam etti:

Biz de bunu çok iyi değerlendiriyoruz. Şu anda network büyüklük oranında dünyanın 7. büyük hava yoluyuz. THY olarak büyümeye devam ediyoruz. Şirketimiz belki şu anda yokuşta ve yokuşta durmaya hiç gelmez. Şu anda da yıl başından bu yana yolcu sayısında yüzde 19 artış sağladık. Avrupa 4,6 büyürken, biz yüzde 28 büyüdük. Yani bu yıl büyümeye devam ediyoruz. 2012de gaza basmak gerekiyor. Hızlı büyümenin devam etmesi gerekiyor. Bunun güçlü bir marka ile desteklenmesi gerekiyor. Altının doldurulması gerekiyor.

ASIL RAKİPLERİMİZ DOĞUDA

Başarılı olmalarının uçuş yaptıkları nokta sayısından kaynaklandığını ifade eden Kotil, şunları kaydetti:

Avrupada en çok noktaya uçuş yapan yer İstanbul. Avrupanın en büyük hava yolu değiliz henüz. Yolcu sayısında ocak-şubatta 3ncülük bizde. Büyüme alanımız, sefer sayımızı arttırdığımız yer Avrupa. Avrupanın 11 noktasına uçuyoruz. Haftada da 250 sefer yapıyoruz. Avrupa bizim için büyük bir pazar. Vizelerin kalkması da bize çok olumlu yansıdı. Bizim asıl rakiplerimiz doğuda çünkü Avrupanın en iyi hava yolu biziz. Bunu yaptık. Doğuda bir kaç arkadaşımız var. Onlar 5 yıldızlı biz 4 yıldızlıyız. Ancak çok yakınız 5e.

MARKAYA 100 MİLYON DOLAR

Kotil, markaya geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 100 milyon dolar harcayacaklarını açıkladı.

Parayı harcamanın marka vermediğini dile getiren Kotil, şunları dile getirdi:

Onu da genç çalışanlarla, yöneticilerle beslemek gerekiyor. En büyük sermayemiz ve servetimiz çalışanlarımız ve bunların içerisinde özellikle genç yöneticiler. Çık hızlı büyüdüğümüz için sürekli personel temin ediyoruz. Büyük şirketlerimizin yurt dışına daha çok yönelmesi gerekiyor. Gelirimizin yüzde 80i yurt dışı uçuşlarımızdan. Geçen yıl 4 milyar dolar Türkiyeye getirdik. İnşallah bu yıl 5 milyar olacak. Ciro hedefimiz 7,8 milyar dolar. Yüzde 30 artarak geliyor sürekli olarak. 1,5 milyar dolar olarak başladık 2003de. Bizim hedefimiz en az yüzde 50 yurt dışından gelir getirmek.

2000den önce tekel olduklarını anımsatan Kotil, Sayın Bakanımız Binali Bey, tekel yasak, çift el olacak dedi. İç hatlar rekabete açıldı. Biraz korktuk. Dedik, ne oluyor? Bilet fiyatlarını ne güzel pahalı pahalı satıyorduk diye. Ancak yurt dışına gitmek zorunda kaldık. İyi ki de gitmişiz. Ciromuz 1,5 milyar dolardan, 7,5 milyar dolara yükseldi diye konuştu.

TÜM UÇAKLARIMIZI İSTANBULDAN UÇURMAK İSTİYORUZ

Merkezlerinin İstanbul olduğunu anlatan Kotil, şöyle devam etti:

Ne kadar uçağımız varsa onları İstanbuldan uçurmak istiyoruz. 200 uçağa yaklaştık. 500 milyar dolar var havacılıkta. Biz daha 7,8ini alıyoruz. Daha çok para var. Antalyadan Moskovaya günde direkt 6 sefer yapıyoruz. Bodrum-Dalamandan henüz yok. Çünkü turistten ziyade iş için uçanların peşindeyiz. Yöneldiğimiz yer büyük pazarlar ama Bodrum-Dalamanı da ihmal etmeyeceğiz. Bizim platolarımız, yaylalarımız var. Oralara küçük hava alanları geliyormuş, sayın bakanımız söyledi. Oralara da küçük uçaklar gerekiyor. Transfer yolcu çok tatlı oluyor. Onun da peşindeyiz.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir