Yeni MacBook Proların ısınma sorununa yama geldi

Apple’ın tarihi fiyat rekoru kıran yeni MacBook Pro modellerindeki can sıkıcı ısınma sorunu herkesin malumu. Sistemi zorlamak isteyenleri hayal kırıklığına uğratan ısınma sorununa Apple’dan yama geldi.

Performans keskin bir şekilde arttı
İlk modellerin sevkiyatı ile birlikte ortaya çıkan ısınma sorunu özellikle Core i9 işlemcili üst seviye versiyonlarda yaşanıyor. Yüzde 100 yük altında işlemci iyi soğutulamıyor ve performans düşmeye başlıyor. Bazı denemelerde bilgisayar soğutucuya konarak performans artışı sağlanabilmiş.

Apple yayınladığı açıklamada yeni yamanın beklendiği gibi işlemcinin tam yük altındayken saat frekanslarını düşürdüğünü ve böylece aşırı ısınmanın önüne geçtiğini ifade ediyor. Yama sonrasında 15 inçlik MacBook Pro modeli yüzde 70 civarında, 13 inçlik Touch Bar destekli MacBook Pro ise 2 kat hızlanıyor. Yeni yamanın mutlaka kurulması tavsiye ediliyor.

Yeni yama ile yapılan testlerde belirgin farklar oluşmuş. Adobe Premier Pro testlerinde 39 dakikaya kadar çıkan Core i9 işlemcili MacBook Pro modeli yama sonrası 23 dakikaya inmiş durumda.

Uzmanlar üst seviye MacBook Pro versiyonlarında Apple’ın soğutma sistemini daha verimli bir şekilde kullanabileceğini belirtiyor. Bu bakımdan bu konuya yönelik yeni yamalar gelebilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir