YKS tercihleri ne zaman başlıyor? 2018 Üniversite kontenjanları

Üniversite adaylarını heyecanlandıran YKS tercih işlemleri için geri sayım başladı. YKS tercihlerinin ne zaman yapılacağı merak edilirken 2018 üniversite kontenjanları öğrenciler tarafından araştırılıyor. İşte YKS tercihleri hakkında merak edilenler.

30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde yapılan üç ayrı oturumdan oluşan YKS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM tarafından 2018 üniversite sınavına dair sıkça sorulan sorular ve cevapları yayınlandı.

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzuna göre, tercihler 7-14 Ağustosta alınacak. Adaylar, tercih işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden değişiklik yapabilece

YÖKten YKS açıklaması: Barajları genişlettik

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), hukuk, mühendislik, mimarlık, tıp ve öğretmenlik programlarının başarı sırası sınırlamalarının genişletilmesi kararlaştırıldı.

YÖKten yapılan yazılı açıklamada, bazı üniversite programlarının başarı sırası sınırlamalarının genişletilmesine karar verildiği bildirildi.

Yükseköğretimde eğitim-öğretimin niteliğinin artırılması amacıyla düzenlemeler yapıldığı ifade edilen açıklamada, bu kapsamda meslek icrasına yönelik bazı programlara öğrenci kabulünde başarı sırasına göre sınırlama uygulamasının başlatıldığı ve geçen yıllarda tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ile öğretmenlik programlarında başarı sırası sınırlarının belirlendiği hatırlatıldı.

Bu yıl ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavının (2018-YKS) sonuçlarının, kontenjanların ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrencilerin artmasının analiz edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Bu analizler sonucunda öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüştür.

Başarı sırası sınırlaması genişletilen programlar

Hukuk programlarının başarı sırası sınırlaması en düşük 190 bininci, mühendislik programlarının (orman, ziraat, su ürünleri fakülteleri programları ile ağaç işleri endüstri mühendisliği programları hariç, ziraat fakültelerinin gıda mühendisliği programları dahil) en düşük 300 bininci, mimarlık programlarının en düşük 250 bininci, tıp programlarının en düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarının (rehberlik ve psikolojik danışmanlık programı dahil) en düşük 300 bininci olacak şekilde değişti.

Updated: 4 Ağustos 2018 — 15:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet Seviyeli Sesli Kameralı Chat Sitesi