Barbaros Şansal hakkında flaş gelişme

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan ünlü modacı Barbaros Şansal hakkında mahkemenin iadesi üzerine savcılıkça yeniden hazırlanan iddianame kabul edildi.

Haber: Özden ATİK / İstanbul, DHA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle Şansal hakkında başlatılan soruşturmadan sonra hazırlanan ve gönderildiği İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından iadesine karar verilen iddianame, savcılığın eksiklikleri gidermesinin ardından, yeniden bu mahkemeye gönderildi.

Değerlendirmesini yapan mahkeme, tutuklu şüpheli Şansalın, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçundan, 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamenin kabulüne hükmederek, ilk duruşmanın 16 Martta yapılmasını ve Şansalın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

YENİDEN DÜZENLENEN İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu savcılarından Umut Tepenin yeniden düzenlediği iddianamede, daha önce gönderilen iddianamenin, dosyaya sunulan ekran çıktılarında ikinci paylaşımın gönderim yerinin İstanbul/Türkiye olarak görülmesi, şüphelinin paylaşımın yapıldığı tarihte Kıbrısta olduğunun dosya kapsamından anlaşılması, Kıbrısta bulunan bir kişinin İstanbul gönderimli bir tweet atıp atamayacağına ilişkin araştırma yapılmaması, yargılama konusunu sevk maddelerinin değil iddianamedeki anlatımın oluşturması, Türk milletini alenen aşağılama suçuyla ilgili yapılan farklı bir soruşturmaya esas ifadelerinin de bu iddianamede yer alması ve bu durumun yargılamanın konusunu oluşturan eylemlerin kapsamını belirlemede karışıklığa neden olması gerekçeleriyle reddedildiği hatırlatıldı.

İddianamede, Twitter profil ayarlarında bulunan hesap sekmesinde zaman dilimi ayarının istenildiği şekilde değiştirilebildiği, güvenlik ve gizlilik ayarlarında tweetlerime konum bilgisi ekle seçeneğinden, dünyanın herhangi bir yerinin konumunun, paylaşılan içeriğe kullanıcı tarafından eklenebileceği belirtilerek, kişi kendi konum ve paylaşımını Kıbrısta gösterebileceği gibi İstanbulda da gösterebilir. denildi.

Karışıklığa neden olma gerekçesiyle ilgili de iddianamede, Savcılığımızca düzenlenen ve iade edilen iddianamenin 2. sayfası ve 8. paragrafında şüpheli hakkında, kendisinin çekerek sosyal medyada yayınladığı videoda Türk milletini aşağıladığı, bu suçun soruşturma usulünün farklı olduğu, bu nedenle Türk milletini alenen aşağılama suçu açısından evrak tefrik edilerek ayrı bir soruşturma dosyasına kaydedilmiştir. ifadesi yer buldu.

BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPTIRILDI

İddianamede, ayrıca Şansalın attığı belirtilen tweetle ilgili bilirkişiye inceleme yaptırıldığı ve bilirkişinin savcılığa raporunu sunduğu da belirtilerek, raporda Twitterda, denemehesabı14 ismi ile hesap açıldığı, konum bilgisinin istenildiği gibi ayarlandığının görsel olarak sunulduğu, raporun 12. sayfasında suça konu ve tereddüde yol açan iletinin şüpheli tarafından 1 Ocak saat 02.51de paylaşıldığı, bu hususla ilgili ekşisözlük isimli sitede, lilamoreflatun isimli kullanıcının bahse konu iletiyi link olarak paylaştığının tespit edildiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

Savcı Tepenin iddianamesinde, sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki mesajlarıyla suç işlediği anlaşılan şüphelinin halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek suçundan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Başsavcılıkça onaylanan iddianame, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmiş, mahkemece yapılan değerlendirme sonucu eksiklikler olduğu gerekçesiyle iddianamenin tekrar savcı Umut Tepeye iade edilmesine karar verilmişti.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir