Litvanya da Belarus mallarının ithalatını ve transit geçişini yasaklamak için yasa tasarısı

Litvanya da Belarus mallarının ithalatını ve transit geçişini yasaklamak için yasa tasarısı Belarus menşeili gübrelerin transitiyle ilgili yaşanan skandal yüzünden Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Marius Skuodisin istifa ettiği Litvanyada, ulusal güvenlik gerekçesiyle Minske ekonomik ve diğer yaptırımlar öngören yasa tasarısı sunuldu.

Litvanya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığının ülke hükümetine ve parlamentosuna sunduğu tasarıda, Belarustan ithal edilen, doğrudan veya dolaylı olarak bu ülkeden alınan ürünlere yaptırım uygulanması öneriliyor.

BNS haber ajansının aktardığına göre bu yasağın, Belarus menşeili gübrelerin Litvanya üzerinden transitini de engellenmesi öngörülüyor.
Bakanlığın iddiasına göre tasarı, Minskin gerçekleştirdiği iddia edilen hibrit saldırganlık nedeniyle ihlal edilen Litvanya ulusal güvenlik çıkarlarını sağlamayı amaçlıyor.

Litvanya Demiryolları (Lietuvos gelezinkeliai), ABD ve bazı diğer ülkeler tarafından yaptırım uygulanan Belaruslu gübre üreticisi Belaruskali ile yapılan gübre transiti sözleşmesinin feshinden sonra yüzlerce milyon euroluk para cezası almaktan korkuyor.
Bu durumda şirketin iflas etmesi söz konusu. Litvanya Demiryolları Başkanı Mantas Bartuşka, yaptığı açıklamada, sözleşmenin ancak devlet kurumlarının ilgili kararı nedeniyle tek taraflı feshedilebileceğini belirtti.

ABnin Belaruskali şirketine dönük yaptırımın, Litvanya Demiryollarının bu sözleşmeyi feshetmesi için meşru sebep olmadığını kaydeden Bartuşka, bunun için ancak Litvanya devlet kurumlarının kararına ihtiyaç olduğunu belirterek “Bu konu devletin elinde” dedi.
Öte yandan Litvanya Başbakanı İngrida Şimonite de Litvanya Demiryolları ve Belaruskali arasındaki sözleşmeyi, ülkeye zarar vermeyecek şekilde feshetme yollarını aramaya devam ettiklerini duyurdu.

ABDnin 9 Ağustos 2021 tarihinde Belaruskali şirketine yönelik aldığı yaptırım kararı 8 Aralıkta yürürlüğe girmişti.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir