NASA Ingenuity helikopterinin yeni görüntülerini paylaştı

NASA Ingenuity helikopterinin yeni görüntülerini paylaştı Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Perseverance ile birlikte Marsta bulunan Ingenuity helikopterinin gezegende nasıl uçuşlar gerçekleştirdiğini gösteren yeni bir video paylaştı.

Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi (NASA), Mars keşifleri için Perseverance Rover aracı ile birlikte Kızıl Gezegene gönderilen Ingenuity helikopterinin bir uçuşunun görüntülerini dünya ile paylaştı.

NASA, helikopterin mükemmele yakın bir performans sergilediğini ifade etti. Zaten görüntüleri izlediğimizde de Ingenuitynin başarılı bir şekilde kalktığını, uçuşu gerçekleştirdiğini ve yere indiğini görebiliyoruz.

Yetkililer görüntülerin 4 Eylül günü, yani helikopterin 13.uçuşu sırasında kaydedildiğini ifade etti. Bu uçuş sırasında minik helikopter, yerden 8 metre yüksekliğe çıkarak gezegenin Seitah isimli bölgesinde bulunan çeşitli arazilerin üzerinde zorlu bir uçuş gerçekleştirdi ve birçok fotoğraf çekti.

300 metre uzaklıktan çekildi
Açıklamalara göre uçuşun görüntüleri, Perseverance Roverda bulunan Mastcam-Z cihazı ile çekildi. Cihazda iki kamera bulunduğunu ifade eden yetkililer, kameralardan birinin helikopterin tüm uçuşunu geniş açıdan kaydettiğini, diğerinin ise kalkış ve iniş sürecini kaydettiğini belirtti.

NASAdan Justin Maki de görüntülerle ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Mastcam-Z, 300 metre uzaktan bu görüntüleri kaydedebildi ve ne kadar değerli bir cihaz olduğunu bize gösterdi. Cihazın sağ gözünden Ingenuitynin muhteşem iniş ve kalkışını, sol gözünden ise uçuşun yapıldığı alanı gözlemleyebildik.”

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir