Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Samsung, yıllar süren gizli planların ardından, akıllı telefon ve tabletlerinde kullanılacak kendi grafik işlemcisini (GPU) üreteceği ortaya çıktı.
Geçtiğimiz yıl Apple, cihazların yonga setinde kullanılan GPU’larda büyük bir değişiklik yapmıştı. Şirket, Imagination Technologies’in PowerVR GPU’sunun yerine, kendi özel grafik işlemcisini kullanarak tedarikçisi ile olan bağlarını koparmıştı. Apple’ın bu atağına karşılık veren Samsung’un, uzun süredir gizlilikle yürüttüğü GPU projesini hızlandırdığı belirtiliyor.

GPU’lar ilk olarak düşük donanımlı cihazlarda kullanılacak
Winfuture tarafından hazırlanan özel bir raporda, Samsung’un Teksas ve Kaliforniya ofislerindeki GPU ekipleri için Nvidia, Qualcomm ve AMD gibi şirketlerden yetenekli çalışanları işe aldığı ortaya çıktı. Samsung’un GPU ekibinin öncelikle şirketin düşük donanımlı cihazlarında çalışacak grafik işlemcileri üzerinde çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Daha pahalı olan amiral gemilerinde ise ARM tabanlı GPU’lar kullanılmaya devam edeceği ifade edildi.
Samsung, telefon ve tabletlerinde kullanmak üzere kendi GPU’sunu geliştiriyor

Samsung’un sıfırdan inşa edilecek GPU’larının ARM tabanlı olmayacağı açıklanırken, bu grafik işlemcilerinin ileriki yıllarda şirketin amiral gemisi telefonlarında da kullanılmasının planlandığını da belirtelim. Samsung kendi yonga seti üzerinde çalışan tek büyük teknoloji üreticisi değil. Zira Google’da Pixel 2 ve Pixel 2 XL’nin kameraları için özel olarak üretilmiş Pixel Visual Core adı verilen bir görüntü işleme yonga setini kullanıyor.

Benzer Konular

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz