Mescid-i Aksa hatibinden Yüzyılın anlaşması uyarısı

Mescid-i Aksada okunan cuma hutbesinde, ABDnin hazırladığı Yüzyılın anlaşması planına tepki gösterildi.

Bugün Mescid-i Aksada okunan cuma hutbesinde, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrailin desteklediği ve ABDnin Filistin-İsrail barış sürecine temel olması için hazırladığı Yüzyılın anlaşması planının bir komplo olduğu vurgusu yapıldı.

Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, okuduğu cuma hutbesinde, İslam dünyasında yaşanan parçalanmışlığa dikkati çekerek, İsrailin bu ortamda Kudüs üzerindeki egemenliğini pekiştirdiği vurgusu yaptı.

Bazı Arap ülkeleri emparyalist ülkelerin projelerine destek veriyor

Şeyh Sabri, ABD Başkanı Donald Trumpın İsrail-Filistin sorununu çözmek üzere projelendirdiği “Yüzyılın Anlaşması” planının bir komplo olduğunu belirterek, Büyük ülkeler, bu emperyalist sömürgeci ülkeler İslam dünyasına ve Müslümanlara karşı ‘terörle mücadele adı altında birleşirken, İslam ülkeleri hala kendi aralarında çekişme halindeler ifadelerini kullandı.

Bazı Arap ülkelerinin “Emperyalist ülkelerin” projelerine destek verdiğine dikkati çeken Şeyh Sabri hutbesinde, “İşte haçlılar yeniden dönüyor. Sen neredesin ey Selahaddin, neredesin ey Komutan Baybars ve neredesin ey Fatih Sultan Mehmet?” çağrısında bulundu.

Şeyh Sabri, İsrail’in Mescid-i Aksa üzerindeki planlarına da dikkat çekerek, İsrail’in Harem-i Şerif’i zamansal ve mekansal olarak bölmeyi planladığı uyarısında bulundu.

Yüzyılın Anlaşması

ABD Başkanı Trumpın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirilen planın, Filistin devletini kurmak için Sina topraklarının bir bölümünün alınmasını öngördüğü ileri sürülüyor.

Trumpın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, ‎‎Yüzyılın Anlaşması planını görüşmek üzere geçen hafta Ortadoğu turuna çıkmış, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Katar ve İsraili ziyaret etmiş ancak Filistinli yetkililerle herhangi bir görüşme yapmamıştı.

İsrailin Hayom gazetesi, Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Ürdün liderlerinin, Kushnere Yüzyılın Anlaşması planına destek verdiklerini açıkladıklarını duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Trumpın Aralık 2017deki Kudüs kararından sonra ABDnin İsrail-Filistin sorununda arabuluculuk rolünü kaybettiğini ve ABDli hiçbir yetkiliyle görüşmeyeceğini belirtmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat da Kushner ve Greenblattın Ortadoğu turunun Batı Şeriada siyasi rejimi değiştirme ve Filistin yönetimini devirme girişiminin tanıtımı olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: AA

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir